Staff Finder



Polk County Schools' Career Academies are managed by the Workforce Education Department.

Workforce Education
PO Box 391
Bartow, FL 33831

Phone: 863-519-8438
Fax: 863-534-0788
Email:

All Academy Staff

Name (click for bio) Academy School Position Phone Fax
Jan Adams Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business Instructor(863) 853-6125(863) 853-6108
Sandra Adams Pathways to Success Denison Middle School Assistant Principal(863) 291-5353(863) 291-5347
Melinda Alcox iBiz Gause Academy Business/CTE - 6-7(863) 534-7425(863) 519-3716
Pam Anders Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Secretary(863) 413-3620(863) 647-4764
Jessica Anderson George Jenkins Academy of Veterinary Science George Jenkins High School Veterinary Science(863) 648-3566(863) 499-2917
Elaine Andino W.E.S.T. Westwood Middle School History 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Dawn Anspaugh Academy of Finance Lake Gibson High School Guidance Counselor(863) 853-6629(863) 853-6108
Pamela Arnold Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Math(863) 965-5484(863) 297-3097
Marcia Baali iBiz Gause Academy Social Studies - 7(863) 534-7426(863) 519-3716
Laura Bailey Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 815-6577(863) 815-6586
Melinda Baine Academy of Future Educators Lake Gibson High School Education Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Andy Baker Academy of Design and Technology George Jenkins High School Multimedia Foundations(863) 648-3566(863) 648-3573
Pam Baker Style! Lakeland High School English(863) 499-2900(863) 499-2917
Marcia Balli Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Economics(863) 534-7425(863) 519-3716
Jenna Barefoot Tenoroc Animal Science Academy Tenoroc High School Agriculture(863) 614-9183(863) 614-9192
Anthony Belo Bartow Middle Pre-Medical Academy Bartow Middle School Medical Instructor(863) 534-7415(863) 534-7418
Todd Bennett Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 965-5494(863) 965-5496
Kim Bentley Bartow Culinary Academy Bartow High School Math (ESE)(863) 534-7400(863) 534-0077
Marcia Berger iBiz Gause Academy Business - 7(863) 534-7427(863) 519-3716
Marsha Berger Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Busness Technology(863) 534-7425(863) 519-3716
Veronica Berry Imagination, Inc. Lake Region High School Reading(863) 297-3099(863) 297-3097
Holly Bishop M&D Bartow High School IIT Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Kathryn Blackburn Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Principal(863) 815-6577(863) 815-6586
Kelly Blankenship Academy of Legal Studies George Jenkins High School Biology(863) 648-3566(863) 648-3573
Perry Blocker W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Kimberly Boggs Auburndale Communications Academy Auburndale High School Web Design(863) 965-6200(863) 965-6245
Jennifer Bookhamer Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School LFS/LA Coach(863) 815-6577(863) 815-6586
Dwann Bowers W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Lee Brackman PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Assistant Principal(863) 648-3500(863) 648-3580
Clay Brantley Ag Dogs Frostproof Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 635-7809(863) 635-7812
Michael Brennan M&D Bartow High School Marketing(863) 534-7400(863) 534-0077
Kerry Brown Future Educators Academy Bartow High School Teacher Assisting(863) 528-4601(863) 534-0077
Tracy Brown Lights, Camera, Traction Blake Academy Instructor(863) 499-2870(863) 284-4251
Derek Bryant Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Robotics(863) 965-5494(863) 965-5496
Katherine Buchman Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Science(863) 413-3620(863) 647-4764
John Calandros Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Firefighting(863) 534-7400(863) 534-0077
John Campbell Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Curriculum Specialist(863) 815-6577(863) 815-6586
Donna Canning GEICO Academy George Jenkins High School Business(863) 648-3566(863) 648-3573
Debra Carey Academy of Natural Resources Kathleen High School Science(863) 499-2655(863) 499-2766
Kyle Carlton Academy of Natural Resources Kathleen High School Agriscience(863) 499-2655(863) 499-2766
Joshua Carroll Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Nick Carroll Auburndale Communications Academy Auburndale High School Promotional Graphics/CAD Engineering(863) 965-6200 ext.259(863) 965-6245
Angela Carroll Auburndale Medical Academy Auburndale High School Medical Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Nick Carroll Architectural Design and Engineering Academy Auburndale High School Promotional Graphics/CAD Engineering(863) 965-6200 ext.259(863) 965-6245
Chet Carver iBiz Gause Academy Math Teacher - 6-7(863) 534-7428(863) 519-3716
Rosalind Chan Bartow Culinary Academy Bartow High School Culinary Arts(863) 534-7400(863) 534-0077
Glenda Chenault Lake Gibson Academy of Culinary Arts Lake Gibson High School Culinary Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Mark Chichetto W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Elaine Chilson Multimedia Communications Academy Lakeland High School Guidance Counselor(863) 499.2900(863) 499-2917
Terri Christian W.E.S.T. Westwood Middle School Assistant Principal of Curriculum(863) 965-5484(863) 965-5585
Emilean Clemons Bartow Culinary Academy Bartow High School Assistant Principal of Curriculum(863) 534-7400(863) 534-0077
Dawn Coatney W.E.S.T. Westwood Middle School Hydroponics/Animal Science (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Regina Cobb Auburndale Communications Academy Auburndale High School Digital Design Publications and Yearbook(863) 965-6200 ext.261(863) 965-6245
Michael Coker PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Aviation(863) 648-3500(863) 648-3581
Judith Cole Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Math(863) 413-3620(863) 647-4764
David Coleman Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Engineering(863) 297-3099(863) 297-3097
Brenda Collins Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Tracy Collins Multimedia Communications Academy Lakeland High School Administrator(863) 499.2900(863) 499-2917
Calvin Collins Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Science(863) 534-7425(863) 519-3716
Kerri Collins The Farm Dundee Ridge Middle School Resource Teacher(863) 419-3088(863) 419-3157
Gene Combs Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Math AIF(863) 815-6577(863) 815-6586
Eddie Congdon The Farm Dundee Ridge Middle School Agriculture(863) 419-3088(863) 419-3157
Dan Conner Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Aquaculture and Aquatic Animal Health(863) 499-2970(863) 603-6267
Joshua Cooper Academy of Design and Technology George Jenkins High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Joshua Cooper Pathways to Success Denison Middle School Techno Robotics(863) 291-5353(863) 291-5347
Joshua Cooper Academy of Legal Studies George Jenkins High School History(863) 648-3566(863) 648-3573
Jemalle Cornelius Academy of Leadership and Business Fort Meade Middle/Senior High School Business Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Bobby Craven Bartow Criminal Justice Academy Bartow High School Criminal Justice Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Greg Cress Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Social Studies(863) 413-3620(863) 647-4764
Paul Daniel M&D Bartow High School IIT Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Alan Darr Academy of Automotive Technology Kathleen High School Automotive Instructor(863) 499-2215(863) 499-2766
Raleigh Daves Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Marcia de Meza Industrial Biotechnology Academy Lake Gibson High School Director/Biotechnolgoy(863) 853-6100 ext.289(863) 853-6108
Carol Dean W.E.S.T. Westwood Middle School Math 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Kimberly Delestang PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Fine Arts(863) 648-3500(863) 648-3582
Lauren DeNeve Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Marine Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Betty Denmark Academy of Media Production Haines City High School Information Technology(863) 421-3281(863) 421-3283
Stephanie Devoe PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Law(863) 648-3500(863) 648-3583
Ann Dirckson Pathways to Success Denison Middle School XTREME(863) 291-5353(863) 291-5347
Jana Dixon W.E.S.T. Westwood Middle School Guidance Counselor(863) 965-5484(863) 965-5585
Donovan Dolde Auburndale Communications Academy Auburndale High School Digital Broadcast and Digital Video Production (TV)(863) 965-6200(863) 965-6245
Brenda Doss George Jenkins Academy of Culinary Arts George Jenkins High School Culinary Arts(863) 648-3566(863) 648-3573
Alain Douge Academy of Finance Lake Gibson High School Administrative Contact(863) 853-6100(863) 853-6108
Donna Drisdom PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Principal(863) 648-3500(863) 648-3584
Deborah Dubendorff George Jenkins Medical Academy George Jenkins High School Medical Instructor(863) 648-3566 ext.260(863) 648-3573
Kelly Duguid SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Biotechnology(863) 853-6151(863) 853-6171
Roxanne Dunn Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Roni Durrwachter Winter Haven Medical Academy Winter Haven High School Medical Instructor(863) 291-5330 ext.259(863) 297-3024
Cathy Dyer Digital Imagery Academy McKeel Academy English(863) 499-2818(863) 603-6339
Tina Earley Academy of Finance Lake Gibson High School Accounting(863) 853-6100 ext.243(863) 853-6108
Tina Earley Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Keith Earls Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Language Arts(863) 499-2970(863) 603-6267
Keith Edgeworth Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Aerospace Technology(863) 413-3620(863) 647-4764
Sherri Ellis The Farm Dundee Ridge Middle School Reading(863) 419-3088(863) 419-3157
Merri Elson Academy of Early Childhood Education George Jenkins High School Family and Consumer Sciences(863) 698-2821(863) 648-3573
Timothy Emmons Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School  (863) 815-6577(863) 815-6586
Tammy Epperson PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Assistant Principal(863) 648-3500(863) 648-3585
Ann Everett Style! Lakeland High School Assistant Principal of Curriculum(863) 499-2900(863) 499-2917
Tracy Fender Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Science(863) 614-9183(863) 614-9192
Francoise Filiace Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Stephen Fitch SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Business and Technology(863) 853-6151(863) 853-6171
Vernon Forsett Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy PE(863) 534-7425(863) 519-3716
Jeff Fraker Academy of Media Production Haines City High School Digital Video Production (TV)(863) 272-2053(863) 421-3283
Scott Frakes Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Social Studies(863) 499-2970(863) 603-6267
Deborah Futch Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
Debbie Futch Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
Glenn Gardner W.E.S.T. Westwood Middle School Dean(863) 965-5484(863) 965-5585
Katherine Gaymont Pathways to Success Denison Middle School Title I Facilitator/Lead Teacher for CTE(863) 291-5353(863) 291-5347
Jane Germany Bartow Engineering Academy Bartow High School Math(863) 534-7400(863) 534-0077
Stacy Gideons The Farm Dundee Ridge Middle School Principal(863) 419-3088(863) 419-3157
James Giles Bartow Engineering Academy Bartow High School Cabinet Making(863) 534-7400(863) 534-0077
Mark Gilles Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Physical Education(863) 499-2970(863) 603-6267
Bridget Gilmore George Jenkins Medical Academy George Jenkins High School Health Science(863) 648-3566 ext.260(863) 648-3573
Amy Glenn Tenoroc Animal Science Academy Tenoroc High School Agriscience(863) 614-9183(863) 614-9192
Sarah Gomez Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Reading(863) 499-2970(863) 603-6267
Luke Gommermann Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Marine Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Febe Gonzalez Digital Imagery Academy McKeel Academy Guidance Counselor(863) 499-2818(863) 603-6339
Maria Gonzalez Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Spanish(863) 413-3620(863) 647-4764
Andrea Goodson Style! Lakeland High School Art(863) 499-2900(863) 499-2917
Peter Gordon Agrowtechnology Academy Fort Meade Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Sheila Gregory Pathways to Success Denison Middle School Principal(863) 291-5353(863) 291-5347
Lana Guerr Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Culinary(863) 291-5330(863) 297-3024
Emily Gulley Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Reading & Language Arts(863) 413-3620(863) 647-4764
Fatmeh Hafer W.E.S.T. Westwood Middle School Reading 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Dominique Hall Technobotics Winter Haven High School Robotics(863) 291-5330(863) 297-3024
Keitha Hall Academy of Natural Resources Kathleen High School Agriscience Instructor(863) 499-2215(863) 499-2766
Jessica Hall Multimedia Communications Academy Lakeland High School Video / Audio(863) 499.2900(863) 499-2917
Gary Haney The Farm Dundee Ridge Middle School Science(863) 419-3088(863) 419-3157
Amy Hardee Academy of Pharmacy Technicians Fort Meade Middle/Senior High School Assistant Principal of Curriculum(863) 285-1180(863) 285-1186
David Harder M&D Bartow High School IIT Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Kennith Harris Academy of Pharmacy Technicians Fort Meade Middle/Senior High School Pharmacy Instructor(863) 285-1180(863) 285-1186
Angie Harrison Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science863-534-7400 ext.2460(863) 534-0077
Laura Hartman Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Math(863) 534-7425(863) 519-3716
Kristen Hathcock Pathways to Success Denison Middle School Public Service(863) 291-5353(863) 291-5347
Jason Hayden Sports Medicine Academy Kathleen High School Health Science(863) 499-2655(863) 499-2726
Brian Haymans Pathways to Success Denison Middle School Fine Arts(863) 291-5353(863) 291-5347
Traci Henry The Farm Dundee Ridge Middle School Math(863) 419-3088(863) 419-3157
Katherine Heter The Farm Dundee Ridge Middle School Science(863) 419-3088(863) 419-3157
James Heuslein Academy of Engineering George Jenkins High School Engineering Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Kenneth Hewitt Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Science(863) 614-9183(863) 614-9192
Jimmy Hicks iBiz Gause Academy Reading/Social Studies - 6(863) 534-7429(863) 519-3716
Carla Higgins PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Medical Instructor(863) 648-3500(863) 648-3596
Susan Hill Auburndale Medical Academy Auburndale High School Health Science(863) 965-6200(863) 965-6245
Thomas Hoien Intermodal Academy Fort Meade Middle/Senior High School  (863) 285-1180(863) 285-1186
Beverly Holbrook Ridge Community Medical Academy Ridge Community High School Medical Instructor(863) 419-3315(863) 419-3321
Robert Holby Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Science(863) 297-3099(863) 297-3097
Renee Holleman Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Math(863) 815-6577(863) 815-6586
Anne Hopper Environmental Agriculture and Technology Academy Haines City High School English (863) 421-3283
Paul Horne PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Media Design(863) 648-3500(863) 648-3586
Walter Houghton Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Aerospace Technologies(863) 413-3620(863) 647-4764
Lori Houmard M&D Bartow High School Digital & Web Design(863) 534-7400(863) 534-0077
Kozette Hubbard Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Health Science863-534-7400 ext.2220(863) 534-0077
Stacy Huey PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Media Design(863) 648-3500(863) 648-3587
Tamara Hunter W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Jeremy Hurd Academy of Design and Technology George Jenkins High School Web Design(863) 648-3566(863) 648-3573
Nicole Iatarola Academy of Legal Studies George Jenkins High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
Nicole Iatorola Academy of Design and Technology George Jenkins High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
Dotty Ivey Style! Lakeland High School Fashion Instructor(863) 499-2906(863) 499-2917
Joe Izzo Sports Medicine Academy Kathleen High School Guidance Counselor(863) 499-2655(863) 499-2726
Joe Izzo Academy of Natural Resources Kathleen High School Guidance Counselor(863) 499-2655(863) 499-2766
Lori Jenkins Roc Com Tenoroc High School Digital, Web Design and Yearbook(863) 614-9183(863) 614-9192
Saundra Jimmerson W.E.S.T. Westwood Middle School Social Studies 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Ashley Johnson Auburndale Medical Academy Auburndale High School Anatomy(863) 965-6200(863) 965-6245
Dwayne Johnson Tenoroc Academy of Legal Studies Tenoroc High School  (863) 614-9183(863) 614-9192
Laurie Johnson Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Foreign Language(863) 853-6100(863) 853-6108
Judy Joiner Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Social Studies(863) 291-5330(863) 297-3024
LeDesha Jones M&D Bartow High School IIT Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Damien Jones SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Assistant Principal of Administration(863) 853-6151(863) 853-6171
Shyre Jordan Pathways to Success Denison Middle School Culinary(863) 291-5353(863) 291-5347
Joshua Karren Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Economics(863) 534-7425(863) 519-3716
Susan Kearns Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School English(863) 534-7400(863) 534-0077
Lynn Keenan Lake Region Medical Academy Lake Region High School Medical Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Kathy Keener Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Debra Kegley Imagination, Inc. Lake Region High School Web Design(863) 297-3099(863) 297-3097
Jessica Kennedy Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Agriculture Science(863) 965-5494(863) 965-5496
Gary Kiger Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Power and Energy Instructor(863) 614-9183(863) 614-9192
Karen Kilday Mulberry Academy of Culinary Arts Mulberry High School Culinary Arts(863) 701-1104(863) 701-1109
Deborah Kindel, Ph.D. Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Assistant Principal of Curriculum(863) 297-3099(863) 297-3097
David King PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Fine Arts(863) 648-3500(863) 648-3588
Mary Klockenkemper PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Fine Arts(863) 648-3500(863) 648-3589
Kadie Kluttz Southwest Middle Pre-Medical Academy Southwest Middle School Medical Professions(863) 499-2840(863) 815-6586
Robin Knitt Imagination, Inc. Lake Region High School Spanish(863) 297-3099(863) 297-3097
Melissa Konkol Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Business Technology(863) 534-7425(863) 519-3716
Penny LaFountain SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Culinary Arts(863) 853-6151(863) 853-6171
Brenda Lashman Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Math(863) 534-7425(863) 519-3716
MSgt. Lavacca Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Rimmer Leila Academy of Legal Studies George Jenkins High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Pam Lenox Southwest Middle Pre-Medical Academy Southwest Middle School Guidance Counselor(863) 499-2840(863) 815-6586
Tony Longa Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Social Studies & P.E.(863) 413-3620(863) 647-4764
Luci Longworth Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Biology(863) 534-7400(863) 534-0077
Henry Lopez Academy of Legal Studies George Jenkins High School Algebra(863) 648-3566(863) 648-3573
Henry Lopez Academy of Design and Technology George Jenkins High School Math(863) 648-3566(863) 648-3573
Kelly Lossing SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Fine Arts/Speech(863) 853-6151(863) 853-6171
Kaelin Mancuso Sports Medicine Academy Kathleen High School Health Science(863) 499-2655(863) 499-2726
Angelica Marin Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Early Childhood Education(863) 419-3414(863) 421-3283
Janell Marmon Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Business(863) 291-5330(863) 297-3024
Brian Marti Culinary Team Lake Region High School Culinary Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
John Massung Digital Imagery Academy McKeel Academy Assistant Principal of Curriculum(863) 499-2818(863) 603-6339
Blankenship Matthew Auburndale Communications Academy Auburndale High School Administrator(863) 965-6200 ext.253(863) 965-6245
Lynn Maxwell Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Culinary(863) 965-5494(863) 965-5496
Joy Maynard Cafe Bleu Winter Haven High School Culinary Director(863) 291-5330(863) 297-3024
Amanda McCallister BOLTs Ridge Community High School  (863) 419-3315(863) 419-3321
Kelly McCann The Farm Dundee Ridge Middle School Social Studies(863) 419-3088(863) 419-3157
Sarah McCarthy Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Social Studies(863) 499-2970(863) 603-6267
Scarlett McCullers Ag Dogs Frostproof Middle/Senior High School Agriscience Instructor(863) 635-7809(863) 635-7812
Lori McKown Academy of Media Production Haines City High School Academic Dean(863) 421-3281(863) 421-3283
Laura McNabb Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Television Production(863) 853-6125(863) 853-6108
Denis McNeal W.E.S.T. Westwood Middle School Civics 7th(863) 965-5484(863) 965-5585
Kenny Miles Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Firefighting(863) 534-7400(863) 534-0077
Lt. Colonel John Miller Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Thuzar Moet Southwest Middle Pre-Medical Academy Southwest Middle School Language Arts(863) 499-2840(863) 815-6586
Nicole Monies Bartow Culinary Academy Bartow High School Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Misty Moody W.E.S.T. Westwood Middle School Technology/Robotics (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Tabitha Morelli Lakeland Electric Power Academy Tenoroc High School Science(863) 614-9183(863) 614-9192
Erica Morse SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Agriculture Science(863) 853-6151(863) 853-6171
Kerry Mullis Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Communications(863) 965-5494(863) 965-5496
Colleen Murphy Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy Reading(863) 534-7425(863) 519-3716
Karyn Musselman PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Parent(863) 648-3500(863) 648-3590
Ron Nipper Digital Imagery Academy McKeel Academy Web design(863) 499-2818(863) 603-6339
Broderic Ogzewalla Environmental Agriculture and Technology Academy Haines City High School Agriscience(863) 421-3281(863) 421-3283
Erica Ortiz The Farm Dundee Ridge Middle School Social Studies(863) 419-3088(863) 419-3157
Vivian Otero Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy English(863) 534-7425(863) 519-3716
Danielle Painter W.E.S.T. Westwood Middle School MIT/Business(863) 965-5484(863) 965-5585
Leslie Paul Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Guidance Counselor(863) 421-3281(863) 421-3283
Leslie Paul Academy of Media Production Haines City High School Guidance Counselor(863) 421-3281(863) 421-3283
Jennifer Perez Gause Academy of Converging Technologies Gause Academy English(863) 534-7425(863) 519-3716
Pat Perry The Farm Dundee Ridge Middle School Social Studies(863) 419-3088(863) 419-3157
Desmore Peters Southwest Middle Pre-Medical Academy Southwest Middle School Assistant Principal(863) 499-2840(863) 815-6586
Desmore Peters Southwest Prep Southwest Middle School  (863) 499-2840(863) 499-2762
Daniel Pickern W.E.S.T. Westwood Middle School Engineering/English (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Stacey Pierce Multimedia Communications Academy Lakeland High School Journalism(863) 499.2900(863) 499-2917
Bennie Pierce W.E.S.T. Westwood Middle School Principal(863) 965-5484(863) 965-5585
Diane Plowden Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School English(863) 291-5330(863) 297-3024
Brittany Polston Lakeland Academy of Veterinary Science Lakeland High School Agriculture(863) 499-2900(863) 499-2917
Tanda Pommier W.E.S.T. Westwood Middle School Science 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Malinda Pough Distrotek Kathleen High School Business Instructor(863) 499-2215(863) 499-2766
Sarah Pritchard Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Digital Design(863) 291-5330(863) 297-3024
Lori Proctor Academy of Digital Productions Traviss Career Center Digital Design, Marketing(863) 499-2700(863) 499-2706
Charlotte Randall Cyber Security Academy Winter Haven High School  (863) 298-7810(863) 297-3024
Daniel Raulerson Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Math(863) 413-3620(863) 647-4764
Alison Ready Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Science(863) 499-2970(863) 603-6267
Sarah Reed Academy of Media Production Haines City High School Digital Design(863) 421-3281(863) 421-3283
Karri Reich Lake Region Engineering Academy Lake Region High School Math(863) 297-3099(863) 297-3097
Kristin Renz Roc Com Tenoroc High School Digital Video Production (TV)(863) 614-9183(863) 614-9192
Stephanie Rerucha Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Guidance Counselor(863) 291-5330(863) 297-3024
Cindy Reynolds TLC Academy Lake Region High School Early Childhood Education Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Leila Rimmer Academy of Design and Technology George Jenkins High School Social Studies(863) 648-3566(863) 648-3573
Roger Rios Academy of Media Production Haines City High School Web Design(863) 421-3281(863) 421-3283
Christina Rios The Farm Dundee Ridge Middle School Social Studies(863) 419-3088(863) 419-3157
Anel Rivera W.E.S.T. Westwood Middle School Dean(863) 965-5484(863) 965-5585
Linda Robinson Academy of Hospitality and Tourism Winter Haven High School Director, Business, OJT(863) 291-5330(863) 297-3024
Colleen Robinson Lake Region Academy of Law, Justice & Governance Lake Region High School Law(863) 297-3099(863) 297-3097
Jeanine Rodino Future Educators Academy Bartow High School English(863) 534-7400(863) 534-0077
Anthony Rodriguez Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Business(863) 853-6125(863) 853-6108
Carole Rollins GEICO Academy George Jenkins High School Business(863) 648-3566(863) 648-3573
Ginger Rosenau Sports Medicine Academy Kathleen High School Assistant Principal(863) 499-2655(863) 499-2726
Kori Rowles Ridge Community Medical Academy Ridge Community High School Health Science(863) 419-3315(863) 419-3321
Gary Roy Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Avionics(863) 413-3620(863) 647-4764
Niki Sadler Stambaugh Pre-Academies Stambaugh Middle School Communications(863) 965-5494(863) 965-5496
Jessica Salas Academy of Design and Technology George Jenkins High School Web Design, Digital Design(863) 648-3566(863) 648-3573
Charlie Sanders Mulberry Auto Garage Mulberry High School Automotive Instructor(863) 701-1104(863) 701-1109
Carla Savage Auburndale Communications Academy Auburndale High School Physics(863) 965-6200(863) 965-6245
Stacey Schebule Imagination, Inc. Lake Region High School English(863) 297-3099(863) 297-3097
Amy Schertzer Sports Medicine Academy Kathleen High School Biology(863) 499-2655(863) 499-2726
Jay Schnoor Engineering Technology Career Academy Ridge Community High School Engineering Instructor(863) 419-3315 ext.268(863) 419-3321
Mark Schuh Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Robotics(863) 499-2970(863) 603-6267
Wendy Setterberg SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Media Design(863) 853-6151(863) 853-6171
Kimberly Shaske Agritechnologies Academy Auburndale High School Agriscience Instructor(863) 965-6200(863) 965-6245
Todd Simmers Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School English(863) 853-6100(863) 853-6108
Todd Simmers Academy of Finance Lake Gibson High School English(863) 853-6100(863) 853-6108
Cassandra Simmons Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Math(863) 499-2970(863) 603-6267
Jen Simpson Pathways to Success Denison Middle School AGES(863) 291-5353(863) 291-5347
Michael Simpson Pathways to Success Denison Middle School ACT(863) 291-5353(863) 291-5347
William Smith Distrotek Kathleen High School Business/Web Design(863) 499-2655(863) 499-2766
Keith Smith Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Assistant Principal(863) 413-3620(863) 647-4764
Joy Smith-Wallace Thunder Threads Lake Region High School Fashion Instructor(863) 297-3099(863) 297-3097
Jan Snell GEICO Academy George Jenkins High School English(863) 648-3566(863) 648-3573
David Sparling Imagination, Inc. Lake Region High School Television Production(863) 297-3099(863) 297-3097
Mary St Denis Agri-Business and Sciences Academy Winter Haven High School Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Mary St Denis Agri-Business and Sciences Academy Winter Haven High School Agriscience(863) 291-5330(863) 297-3024
Ellenn Strong PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Culinary(863) 648-3500(863) 648-3591
Rachel Swartz The Farm Dundee Ridge Middle School Language Arts(863) 419-3088(863) 419-3157
Robert Swearingen Tenoroc Academy of Legal Studies Tenoroc High School  (863) 614-9183(863) 614-9192
James Sweeney George Jenkins Academy of Veterinary Science George Jenkins High School Agriscience Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Stephanie Syrakis SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Fine Arts/Photography(863) 853-6151(863) 853-6171
Justin Talley Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Physics(863) 413-3620(863) 647-4764
Rodney Tambling Bartow Engineering Academy Bartow High School Engineering(863) 534-7400(863) 534-0077
Deanne Taylor Bartow Culinary Academy Bartow High School Reading/English(863) 534-7400(863) 534-0077
Jennifer Testerman Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Math(863) 499-2970(863) 603-6267
Chuck Thacker Distrotek Kathleen High School Assistant Principal of Curriculum(863) 499-2655(863) 499-2766
Chuck Thacker Academy of Natural Resources Kathleen High School Assistant Principal of Curriculum(863) 499-2655(863) 499-2766
Houston Thomas iBiz Gause Academy Science - 6-7(863) 534-7430(863) 519-3716
Curtis Thomas Pathways to Success Denison Middle School Assistant Principal(863) 291-5353(863) 291-5347
Dena Thompson SHARK Pre-Academies Lake Gibson Middle School Fine Arts/Drama(863) 853-6151(863) 853-6171
Samantha Thompson Lake Gibson Academy of Health Lake Gibson High School Medical Instructor(863) 853-6100(863) 853-6108
Alphonso Thompson Central Florida Aerospace Academy Kathleen High School Air Force JROTC(863) 413-3620(863) 647-4764
Felecia Thornton Bartow Culinary Academy Bartow High School Guidance Counselor(863) 534-7400(863) 534-0077
Brittany Thornton Lakeland Academy of Veterinary Science Lakeland High School Veterinary Instructor(863) 499-2900(863) 499-2917
David Thorpe Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Language Arts/ Social Studies(863) 815-6577(863) 815-6586
Heather Torres Digital Imagery Academy McKeel Academy Digital Design and Digital Video (TV)(863) 614-9183(863) 614-9192
Alathea Towles Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Reading AIF(863) 815-6577(863) 815-6586
Lyle Tripp Criminal Justice, Law and Career Academy Kathleen High School Criminal Justice Instructor(863) 499-2655(863) 499-2726
David Ulch Polk Academy of Business and Technology Lake Gibson High School Economics(863) 853-6100(863) 853-6108
Mieke Valk Academy of Media Production Haines City High School English(863) 421-3281(863) 421-3283
Eddy Varela Recording Arts Academy Ridge Community High School Digital Audio Production(863) 419-3315(863) 419-3321
McKenzie Vidonic Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Reading/Language Arts(863) 815-6577(863) 815-6586
Dawn Wade The Farm Dundee Ridge Middle School Language Arts(863) 419-3088(863) 419-3157
Bart Walker W.E.S.T. Westwood Middle School Science 7th(863) 965-5484(863) 965-5585
Harriett Wallace Academy of Finance Lake Gibson High School Personal Finance(863) 815-6513(863) 853-6108
Tresa Warner Imagination, Inc. Lake Region High School Marketing Instructor(863) 297-3099 ext.252(863) 297-3097
Amanda Waters Academy of Media Production Haines City High School Assistant Principal(863) 421-3281(863) 421-3283
Amanda Waters Academy of Children's and Educational Studies Haines City High School Assistant Principal of Curriculum(863) 421-3281(863) 421-3283
Cynthia Weaver iBiz Gause Academy Language Arts - 6-7(863) 534-7431(863) 519-3716
Frank Webster Multimedia Communications Academy Lakeland High School Web Design(863) 499-2900 ext.2820(863) 499-2917
C.J. Wells Bartow Senior Medical and Fire Academy Bartow High School Earth Space Science(863) 534-7400(863) 534-0077
Oscar Wesley PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Law(863) 648-3500(863) 648-3592
Greg West Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School Vet Academy(863) 499-2970(863) 603-6267
Greg West Crystal Lake Veterinary Sciences Pre-Academy Crystal Lake Middle School  (863) 499-2970(863) 603-6267
Harold Weston Academy of Engineering George Jenkins High School Drafting(863) 648-3566(863) 648-3573
Tara Wheat Academy of Legal Studies George Jenkins High School Law Instructor(863) 648-3566(863) 648-3573
Tara Wheat Academy of Design and Technology George Jenkins High School English(863) 648-3567(863) 648-3573
Tara Wheat Academy of Legal Studies George Jenkins High School English/Law(863) 648-3566(863) 648-3573
Ashley White iGrow Bartow High School Agriscience Instructor(863) 534-7400(863) 534-0077
Bill Whitener Agrowtechnology Academy Fort Meade Middle/Senior High School Math(863) 285-1181(863) 285-1186
David Wiggs Academy of Industrial Education and Manufacturing Traviss Career Center Assistant Director(863) 499-2700(863) 499-2706
David Wiggs Academy of Medical Sciences Traviss Career Center Assistant Director(863) 499-2700(863) 499-2706
David Wiggs Lakeland Electric Energy Academy Traviss Career Center Assistant Director(863) 499-2700(863) 499-2706
John Wilder Agritechnologies Academy Auburndale High School Biology(863) 965-6200(863) 965-6245
Susan Willcockson PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Guidance(863) 648-3500(863) 648-3593
Carole Williams PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School STEAM(863) 648-3500(863) 648-3594
Byron Williams Sleepy Hill Pre-Aerospace Academy Sleepy Hill Middle School Assitant Principal of Administration(863) 815-6577(863) 815-6586
Lisa Willman W.E.S.T. Westwood Middle School Graphic Design (all grades)(863) 965-5484(863) 965-5585
Charlene Wilson W.E.S.T. Westwood Middle School Math 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Dana Wiltrout PALMS Pre-Academies Lakeland Highlands Middle School Academic Dean(863) 648-3500(863) 648-3595
Christine Winkler W.E.S.T. Westwood Middle School Language Arts 8th(863) 965-5484(863) 965-5585
Patti Winniczuk Studio 21 Winter Haven High School Fashion Instructor(863) 291-5330(863) 297-3024
Eddie Wood Auburndale Communications Academy Auburndale High School CAD Drafting and Electronics(863) 965-6200(863) 965-6245
Herbert Woodard W.E.S.T. Westwood Middle School Science 6th(863) 965-5484(863) 965-5585
Keith Worth iBiz Gause Academy Reading - 6(863) 534-7432(863) 519-3716
Charles Wynne Roc Com Tenoroc High School Assistant Principal(863) 614-9183(863) 614-9192
Dana Yancey Crystal Academy of Science and Engineering Crystal Lake Middle School ESE 6th & 7th grade(863) 499-2970(863) 603-6267
Lorri Zuidema Auburndale Communications Academy Auburndale High School Digital Design and Publications(863) 965-6200  ext.260(863) 965-6245